Śniący

Różne odmiany Gothica

Autor: Johnny |

Skoro już poświęcam czas na pisanie o Gothicu, pomyślałem, że warto by było zgłębić kwestię, która może nie jest związana całkowicie z tą serią gier, ale z pewnością przyda się fanom chcącym wypowiadać się na jej temat w Internecie. Mam na myśli odmianę nazwy serii przez przypadki.

Słowo “Gothic”, na swoje nieszczęście, kończy się literą “c”, którą my czytamy jak “k”. I o ile w mianowniku raczej nikt nie ma z tym problemu, o tyle dalej jest już gorzej.

Zacznijmy od początku. W języku polskim, jeśli ktoś nie pamięta z podstawówki/gimnazjum, mamy siedem przypadków. Nie trzeba znać ich nazw, żeby umieć posługiwać się językiem, ale w celu opracowania przypomnimy je sobie. Mamy mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik i wołacz.

Innym zagadnieniem, które musimy poznać zanim zaczniemy rozmawiać o odmianie “Gothic”, jest różnica między literami i głoskami. Litery to znaki, które możemy zapisać i które potem widzimy na papierze lub ekranie. Kiedy natomiast zdecydujemy się je odczytać, korzystamy już z głosek - są to więc dźwięki składające się na wyrazy. Rozróżniamy samogłoski, czyli te głośniejsze, przy wymawianiu których mamy otwarte usta, oraz spółgłoski, cichsze, krótsze, wymagające użycia języka.

Skoro wiemy już tyle, możemy zapoznać się ze spółgłoskami miękkimi. To te, przy których wymawianiu środkowa część języka zmierza ku przedniej części podniebienia. Zapisujemy je w polskim na dwa sposoby - przy użyciu kreseczki (słoń, ćma, paździerz, oś) lub litery “i” (sieci, miecz, kierowca, nietoperz).

Wiedząc to wszystko, możemy ze zrozumieniem zapoznać się z odmianą słowa Gothic przez przypadki w liczbie pojedynczej oraz mnogiej.

Gothic - liczba pojedyncza

  1. Mianownik (kto? co?): Gothic
  2. Dopełniacz (kogo? czego?): Gothica
  3. Celownik (komu? czemu?): Gothicowi
  4. Biernik (kogo? co?): Gothica
  5. Narzędnik (z kim? z czym?): Gothikiem
  6. Miejscownik (o kim? o czym?): Gothicu
  7. Wołacz (o!): Gothicu

W 6/7 przypadków sprawa jest prosta. Widzimy literę “c”, ale wiemy, że musimy wymówić głoskę “k”. Wszystko komplikuje się w narzędniku. Końcówka “-iem” oznacza, że trzeba zmiękczyć głoskę. Byliśmy na tyle rozsądni, że odrobiliśmy lekcje zanim zabraliśmy się za odmianę i wiemy, że w tym przypadku należy wymienić literę “c” na “k”, bo inaczej wyszłoby nam śmiesznie brzmiące słowo. Tak prezentują się zasady języka polskiego …w pigułce (w rzeczywistości powinniśmy pochylić się dodatkowo nad zagadnieniem oboczności tematu w odmianie słów przez przypadki, ale sposób “na logikę” jest chyba lepszy).

Gothiki - liczba mnoga

  1. Mianownik (kto? co?): Gothiki
  2. Dopełniacz (kogo? czego?): Gothiców
  3. Celownik (komu? czemu?): Gothicom
  4. Biernik (kogo? co?): Gothiki
  5. Narzędnik (z kim? z czym?): Gothicami
  6. Miejscownik (o kim? o czym?): Gothicach
  7. Wołacz (o!): Gothiki

W liczbie mnogiej mamy już więcej zmiękczonych “k”, ale zasada działania jest tu identyczna jak w poprzednim przypadku, więc komentarz jest zbędny.

Chciałem jeszcze zauważyć, że nie użyłem w tym tekście ani jednego apostrofu i jestem z tego dumny. Wiele razy widziałem próby odmiany słowa Gothic przy jego użyciu i każda była równie śmieszna. Polecam korzystać z powyższej ściągawki. Ta sama zasada dotyczy zresztą słowa “Mac” czy “Metallica”.