Śniący

Gothic na nowych systemach

Autor: Johnny |

Pierwszy Gothic ma już 15 lat. Za kilka miesięcy minie 10 lat od premiery Gothic 3 - ostatniej gry z serii, przy której palce maczało Piranha Bytes. Nie ma więc co ukrywać, że są to gry leciwe - wystarczy spojrzeć na ewolucję Windowsa od 2001 roku - przewinęło się aż 5 kolejnych edycji systemu.

Całe szczęście nie oznacza to, że jesteśmy skazani na topornie działającego Gothica. Jest wręcz odwrotnie, dzięki wysiłkom społeczności gry chodzą na najnowszych systemach jeszcze lepiej niż w dniu premiery. Poniżej znajdziecie kompleksowy poradnik uruchamiania gier z serii.

Zanim przejdę do sedna, podkreślę jedno - nie kupujcie Gothiców na Steamie. Przede wszystkim jest to opcja najdroższa, bo nawet na pozornie kuszących przecenach ceny potrafią przewyższać te z konkurencyjnych portali, a poza tym najpopularniejsza platforma cyfrowej dystrybucji nie ma u siebie polskich wersji językowych gier (POPRAWKA - jeden z czytelników zauważył, że pomimo braku odpowiedniej adnotacji w karcie produktu, Gothic na Steamie faktycznie posiada polskie napisy i dubbing). O wiele lepiej będzie więc wybrać rodzime cdp.pl lub, jeśli bardzo chcecie, gog.com (ostatnio dodano w nim obsługę polskiego w Gothic 1, być może kolejne gry z serii z czasem również dostaną naszą lokalizację). Oczywiście wersja pudełkowa, chociażby z którejś z dziesiątek tanich edycji, w których pojawiał się Gothic, również świetnie się nada.

Gothic 1, Gothic 2, Gothic 2: Noc Kruka

Wracając jednak do wspomnianego nowego postu, Asasinu nie tracił czasu na zbędną gadaninę.

W przypadku dwóch pierwszych części i dodatku do drugiej sprawa jest prosta. Rosyjska ekipa przygotowała SystemPack, patch, który poprawia kompatybilność z najnowszymi systemami, przy okazji usprawniając masę mniejszych i większych niedogodności.

Po zainstalowaniu można grać w wysokiej rozdzielczości, ładowanie i zapisywanie gry jest szybsze, limit klatek na sekundę zostaje zmieniony z 25 na 60, można dodatkowo powiększyć odległość szczegółowego renderowania świata i postaci niezależnych - ogólnie rzecz biorąc po prostu uczyniono rozgrywkę o wiele przyjemniejszą.

Jakim kosztem? Bardzo niskim - z racji tego jak skonstruowany jest patch, część modyfikacji opierających się na modyfikacji pliku exe gry nie będzie działać. Te stworzone normalnie, przy pomocy narzędzi dostarczonych przez Piranha Bytes, odpalą się normalnie.

Wątek z patchem jest dostępny tutaj, na forum worldofgothic.de i jeśli znacie angielski lub niemiecki zachęcam do kliknięcia i postępowania zgodnie z instrukcją właśnie tam. Jeśli nie, przygotowałem polską wersję instrukcji, by każdy mógł bezproblemowo grać w Gothica na swoim komputerze.

Uwaga! Jeśli chodzi o instalatory patchy, będę podawał pełne nazwy plików i linkował do oficjalnego źródła. Nie dlatego, że skąpię miejsca na serwerze, ale z szacunku do twórców - jeśli kiedyś wypuszczą nową wersję, mój stary mirror nie wprowadzi nikogo w błąd.

Przystąpmy więc do instalacji:

  1. Gothic 1
    • Zainstaluj Gothic 1.
    • Zainstaluj PlayerKit. Jest to narzędzie normalnie wykorzystywane do uruchamiania modyfikacji, ale w tym przypadku pozwoli patchowi działać.
    • Zainstaluj G1Classic-SystemPack-1.6.exe.
    • Po uruchomieniu gry z poziomu skrótu na pulpicie prawdopodobnie będzie pojawiało się okienko PlayerKitu. By się go pozbyć, wystarczy stworzyć skrót z pliku GothicMod.exe znajdującego się w “katalog_z_Gothic/System”.
  1. Gothic 2 bez dodatku
  1. Gothic 2: Noc Kruka

Wykonując czynności w takiej kolejności powinniście móc już grać w grę komfortowo. Dla zaawansowanych użytkowników chcących jeszcze polepszyć swoje doznania, po pierwszym uruchomieniu gry z patchem w folderze “katalog_z_Gothic/System” pojawi się plik SystemPack.ini. Nie będę się na jego temat rozpisywał - chętni znajdą co trzeba w wątku na worldofgothic.de.

Gothic 3, Gothic 3: Zmierzch Bogów

Z tymi nowszymi odsłonami serii (Zmierzch Bogów może i nie jest już kanoniczny, ale jest dobrą ciekawostką) jest już o wiele prościej. Mamy do czynienia z patchami wykonanymi przez Mad Vulture Games (dawniej Community Patch Team). Ostatnie wersje patchy są oficjalne, czynią z gier “Edycje Rozszerzone” i jest nawet szansa, że Wasza edycja gry zakupiona w cyfrowej dystrybucji posiada te łatki. Jeśli nie, możecie je pobrać i zainstalować bez większego wysiłku.

  1. Gothic 3
  1. Gothic 3: Zmierzch Bogów
    • Zainstaluj Gothic 3: Zmierzch Bogów.
    • Pobierz i zainstaluj patch 2.01.
    • Graj.

Arcania

Arcania sama w sobie nie ma większych problemów z uruchomieniem się na nowych systemach, a i wydane do niej patche nie są jakieś przełomowe, ale zawsze warto mieć najnowszą możliwą edycję gry. Polecam więc pobrać patch 1.2.